AİKİDO Hakkında

"Aikidoyu takip edecek ve bu yolda yürüyecek insanlara sesleniyorum; Aikido başkalarını doğru yola getirmek değildir; o kendimizi doğru yola getirmektir." 
Morihei UESHIBA (1883-1969) Aikidonun Kurucusu


Aikido bir gendai budo, yani günümüzün savaş sanatıdır Japonya daki diğer savaş sanatları gibi aikido sadece kendini korumak için değil aynı zamanda ruhsal gelişim için de bir öğretidir.
Aikido adı üç kelimeden oluşmaktadır:
• ai (birleşme, uyum)
• ki (yaşam gücü, ruh)
• do (yol)


Bir bütün olarak da anlamı "Yaşam Gücü İle Bütünleşme Yolu"dur.
Aikidonun felsefesi insanın kendi yaşam gücünü geliştirmekten ibarettir. Yaşam gücünü geliştirmek ama kazanım ile veya yenilgi ile bağlanmamaktır. Aikido öğrencilerine aikidoka denir. Aikidonun savaş sanatı olarak ortaya çıkışı 1930-1960 yıllarına rastlar. Aikidonun yaratıcısı ve ilk hocası (bilindiği adıyla O Sensei) Morihei Uesiba (1883-1969) dır. Teknik anlamda aikidonun temelinde yatan savaş sanatları Daito-ryu aiki-jutsu ve Kendo veya diğer adıyla Japon kılıç savaş sanatlarıdır.
Karşılaşma sırasında amaç kendini korumak ve saldırganın gücünü saldırgana karşı kullanarak safdışı bırakmaktır. Diğer savaş sanatlarindan özellikle farkı düşmanın dengesini yitirmesini sağlamak ve "kombo" tabir edilen arka arkaya yapılan birkaç teknik ile saldırganı safdışı bırakmaktır.
Saldırganın enerjisinin kendisine karşı kullanılmasi fiziksel güçten çok, doğru zamanlama ve iyi gözlem gerektirir. Fakat unutulmaması gereken şey; aikido nun bir saldırı sanatı değil, bir savunma sanatı olduğudur.
Bununla birlikte Aikido Modern ve Geleneksel olarak ikiye ayrılmıştır. Modern Aikido daha çok Avrupa ya uygun hale getirilmiş hali olmakla birlikte, Geleneksel Aikido (Iwama Ryu) hala köklerini korumakta ve kaynağından ilk çıktığı gibi devam etmektedir. Tekniklerin çıkış noktaları Japon kılıç savaş sanatları olduğundan dolayı en verimli çalışma yolu (tahta) kılıçla çalışmadır.-Hareketlerin çıkış noktalarını öğrenerek- Aikido her yaşta çalışılabilmesine karşın bedensel gelişimini tamamlamamış kişilerin çalışması önerilmemektedir.


Şeref Adalıoğlu

 

Anasayfa
Ana Sayfa